• +420 541 232 700 |
  • Lelekovice 866, 664 31 |
  • Otevírací doba: Pondělí-Pátek 8.00-16.00
EN CS

Travní směs Barenbrug Bar Extreme RPR přináší „jasný“ přínos v domovině golfu

Barenbrug's Extreme RPR přináší "jásný" přínos v domově golfu.

Castle golf course v domovině golfu, St. Andrews, se stalo jedním z prvních golfových míst, které těží z revoluční technologie RPR (Regenerating Perennial Ryegrass) firmy Barenbrug. 

Castle course, který byo otevřen v roce 2008, nabízí dech beroucí prostředí na vrcholu útesu s nádherným výhledem na "Auld grey toon" a představuje velmi odlišnou výzvu (jak v golfu, tak v greenkeepingu) než slavný trávník linksových hřišť vzdálených méně než tři míle. Vizuálně hřiště vypadá jako tradiční links, ale ve skutečnosti je postaveno na převážně zemědělské půdě spíše než na větrem foukaném písku svých sousedů. 

Zatímco nedotčené kostřavy / psinečky prospívaly v posledních pěti letech na své kostruované pískové kořenové zóně, udržení konzistentního růstu jemných kostřav v jiných oblastech bylo obtížnější, zejména tváří v tvář nedávným vlhkým létům a chladným zimám na východním pobřeží Skotska.

Manažer hřiště Allan Paterson zavolal do Barenbrugu pro radu a od podzimu 2012 zavedl program přesévání, především v udržovaných drsných oblastech. "Opravdu jsme potřebovali přidat definici a hustotu roughům, které poskytovaly velmi malý růst, zejména na jaře a na začátku léta. Zavolal jsem Davu Greenshieldsovi, manažerovi výzkumu a vývoje společnosti Barenbrug, a oba jsme se shodli – jílek vytrvalý byl jasnou volbou." 

Výběr druhu byl poměrně jednoduchý, ale výběr správné kombinace kultivarů byl složitějším rozhodnutím, jak vysvětluje Dave. "Jílek vytrvalý je nejčastěji pěstovaná tráva - na výběr jsou doslova stovky kultivarů s obrovským rozšířením genetické variability, což vede k širokému spektru morfologických a fyziologických rozdílů v rámci druhu. Allan potřeboval směs, která by vizuálně splynula s červenou kostřavou, a takovou, která by nabídla silný jarní růst." 

Všechny požadavky na Castle Course ukazovaly na klasiku Barenbrug - BAR EXTREME - představující nejlépe hodnocené jemnolisté odrůdy s pěknou jasně střední zelenou barvou, jako jsou Bargold a Barsignum. Ale Dave měl v rukávu další trik. "V té době byla RPR ve své první plné sezóně jako produkt pro zatěžovaná sportoviště a zpětná vazba, kterou jsme dostávali, byla fantastická. Myslel jsem si, že kdybychom mohli kombinovat toleranci opotřebení a regenerační potenciál RPR s jemnolistými golfovými odrůdami, jako je Bargold, mohli bychom mít opravdu něco, co jsme potřebovali - tak se zrodil EXTREME RPR. "

Ústředním bodem konceptu RPR je výroba protáhlých výběžků nebo určitých stolonů, odlišných morfologických struktur, které mohou odrůdy Barenbrug, jako je Barclay II, produkovat i během raného založení. Struktury umožňují RPR "plížit se" (na rozdíl od jiných jíleků vytrvalých), což mu umožňuje "vyplnit" opotřebované nebo holé plochy v okolním trávníku.

Allan okamžitě pochopil potenciál tohoto postupu.  „Jednou z mých obav ohledně programu bylo, jak úspěšně smíchat nové odrůdy se staršími. Chtěl jsem to osiva zasít diskovou sečkou a opravdu jsem nechtěl, aby řady nových travních rostlin vyčnívaly delší dobu. RPR znělo jako perfektní řešení; je skvělé úzce spolupracovat s Barenbrugem a mít možnost vyzkoušet nové inovace brzy. Získali jsme vynikající klíčivost, a RPR rychle vzešla, aby vytvořila jednotný povrch.  Letos na jaře byl patrný rozdíl – větší hustota, dobrá barva a roughy, která nabízí lepší zážitek pro golfisty.„

Dave navštívil místo nedávno znovu a byl podobně ohromen.  „Bylo skvělé vidět práci, kterou Extreme RPR na Castle course odvedl, a jsem opravdu rád, že Allan byl ochotný s tímto doporučením souhlasit.  Pořád je tu trochu stigma spojené s používáním jílků na golfových hřištích, což je opravdu šílené.  Druh se v poslední době vyvinul natolik, že bych byl nucen přemýšlet o jakémkoliv golfovém hřišti, které by netěžilo z jeho využití v určitých oblastech.  Klíčem je ujistit se, že si vyberete správnou kombinaci kultivarů pro každou konkrétní situaci. Extrémní RPR má obrovský potenciál pro golfová hřiště – pro rychlé doplňění porostu nebo zatížené chodníky. Lepší možnost mě nenapadá!„