• +420 541 232 700 |
  • Lelekovice 866, 664 31 |
  • Otevírací doba: Pondělí-Pátek 8.00-16.00
EN CS

Jílek na greenech vynáší golfové hřiště Trevose na úplně novou úroveň

Jílek na greenech vynáší golfové hřiště Trevose na úplně novou úroveň

Přesívání jílkem

Když byla ikonická čtvrtá jamka Trevose Golf and Country Clubu zasažená sérií hurikánů v Atlantiku v roce 2017, její greenkeeper hřiště zachránil, když přeměnil nehratelnou jamku na patovací ráj za méně než 4 měsíce. V rozporu se všemi přesvědčeními použil manažer hřiště Neil Ivamy jílek od Barenbrugu na poškozené greeny, aby je dostal zpět do hry. Hráči je nyní komentují jako lepší než originál.

Hodiny počasí

Ivamy měl mnoho bezesných nocí v momentě, kdy byla čtvrtá jamka na prestižním mistrovském hřišti poničena počasím v roce 2017. Hřiště, které bylo vyprojektované v roce 1925 světově renovovaným architektem Harry Coltem, leží dvacet metrů od Atlantického oceánu na severním pobřeží Cornwallu. Jeho čtvrtá jamka je vyvýšená, takže hráči mohou obdivovat senzační výhledy napříč Trevose Headland, Bobby Bay, Mackerel Cove a dále do Quies Rocks.

"Vždycky jsme zde bojovali s živly vzhledem k naší lokaci, ale v roce 2017 jsme odskákali atlantické bouře jako Ophelia, Caroline, Dylan a Eleanor," říká Ivamy, který je na místním hřišti 10 let. "Tráva byla bombardována slanou vodou několik měsíců a v říjnu nastal rapidní úbytek trávy. Trávy začaly žloutnout a uvadat. Museli jsme přijmou těžké rozhodnutí, jamku bylo třeba uzavřít."  Jelikož nabízí nejlepší výhled na hřišti, dočasné uzavření čtvrté jamky bylo hlavním problémem pro údržbu hřiště a hlavně pro Ivamyho. "Bylo to velmi těžké přijmout, protože jsme vložili mnoho úsilí do jamky předcházející zimu po předesignování s architekty Mackenziem a Ebertem. Věděli jsme, že musíme zavolat experty," říká Ivamy. "V únoru nás navštívil David Greenshields z Barenbrugu a doporučil přesetí jílkem. I když to bylo netradiční, oba jsme souhlasili, že je to nejlepší postup. Při chladnějších teplotách, které v tuto část roku panovaly, semena jílku jako Barolympic mají výhodu, že klíčí i při teplotách okolo 4°C a jsou také soli odolné. Kdyby se jílek pro nás stal problémem, jednoduše bychom ho postříkali graminicidem v pozdější fázi, ale prozatím to nebylo nutné." Plochu 2700 metrů čtverečních zasel Ivamy poprvé v březnu. A čekal se zatajeným dechem. "Green byl zpět plně zregenerovaný v červnu, což byl velmi rychlý obrat," říká. "Tráva má lepší texturu a patovací povrch je kompaktnější. Hráči komentovali, že je to nejlepší, jaké to kdy bylo, což se skvěle poslouchá."

Tour de fourth

Jílek také přinesl lepší odolnost vůči zátěži, jelikož soukromé hřiště má velký provoz a odehraje se tu 40 000 kol ročně. Tento úspěch nemohl přijít v lepším čase. Tým na Trevosu byl nedávno informován o nominaci na pořádání nového European Legends Links Championship na Staysure Tour v červnu 2019. Vzhledem k blízkému stému výročí, je si Ivamy jistý, že hratelnost čtvrté jamky bude pokračovat v překonávání očekávání. "Tato zkušenost skutečně otevřela moje oči k univerzálnosti jílku a jeho používání v oblastech, o kterých jsme neměli ani tušení," říká Ivamy. "Určitě budu používat výhradně Barenbrug v tomto roce."

Trevose Golf and Country Club

Comment

Komentáře (0)