• +420 541 232 700 |
  • Lelekovice 866, 664 31 |
  • Otevírací doba: Pondělí-Pátek 8.00-16.00
EN CS

Výjimečně suché léto pro greenkeepera z Kentu

Výjimečně suché léto pro greenkeepera z Kentu

S nejsušším naměřeným létem od roku 1961 byl tento rok jednou z největších výzev pro Jamese Bledgese v jeho tříleté praxi v roli manažera hřiště.

V boji s pískovým vegetačním profilem a mořskými větry na hřišti Royal Cinque Ports v Kentu musel Bledges hledat nové metody údržby tak, aby se vypořádal s nízkou hladinou srážek v roce 2018 na 126 let starém hřišti.

Navzdory vysokým teplotám týmovým úsilím a kvalitou travních semen Barenbrug pomohli hřišti překonat toto krizové období a nakonec byli vyhodnoceni jako jedno ze sedmi nejlepších hřišť v Anglii za rok 2018.

Slunce, moře a písek

Na hřištěm posazeném podél velmi úzkého pásu země na Deal coastline, se Bledge musel naučit pracovat s velmi měkkým a pohyblivým vegetačním profilem hřiště.

"Hřiště neustále odvádí extrémně písčitým profilem vodu a živiny a je velmi těžké udržet úroveň vlhkosti!, říká. "Navíc, fairwaye a greeny mají výrazné zvlnění, takže je problém udržet i jednotnou barvu." Nízké srážky a vysoké teploty vyústily v 5-10% spálení fairwayí, ale Bledge byl ohromen schopností trav Barenbrug regenerovat.

"Vtipkoval jsem, že motto této trávy by mělo být: Můžeš mě zabít, ale vždycky se vrátím!", říká. "Zaseli jsme RPR YJWM a UltraFine, ale nebyly jsme ve stavu dostat do této oblasti vodu z nejrůznějších důvodů. Navzdory tomu tráva klíčí. To je vcelku pozoruhodné, vzhledem k tomu, že jsme měsíce neměli žádnou vodu! Ostatní plochy hřiště přežily lépe, UltraFine s jílkem vytrvalým na odpalištích je ve skvělé kondici.

"Tyto části hřiště mají velmi vysokou zátěž - nějakých 35-40 tisíc kol golfu za rok - ale my jsme se nikdy nemuseli obávat od doby, kdy jsme začali používat semena Barenbrug na těchto částech hřiště," říká Bledge, který dohlíží na instalaci nového zavlažovacího systému za 1 milión liber po celé šířce hřiště. "Vyklíčení osiv, zapojení porostu a jeho regenerace po stresu byly fantastické." Ve skutečnosti začal Bledge se svým týmem na fairwayích, přístupových cestách, odpalištích a rafech téměř od nuly několik let zpátky.

"Zlikvidovali jsme trávu, kterou jsme v těchto prostorech nechtěli s použitím totálního herbicidu, což byl docela odvážný krok, ale nové trávě to dalo prostor k růstu a díky těmto novým osivům s technologií Yellow Jacket Water Manager  to teď vypadá skvěle," dodává.

Suché počasí vedlo Bledge také k použití neortodoxních metod.

"Mojí tajnou zbraní byl hlavní greenkeeper Max, který nedávno oslavil 40 let služby na hřišti. Raději spí odpoledne, takže o půl 3 každého rána je venku a ručně kropí všechny greeny, cesty, odpaliště a dopadové zóny na fairwayích. Má to tak rád a my s ním!" říká Bledge. "Ručním zavlažováním nám šetří vodu, jelikož se dostane přesně na problémové oblasti, kam nedosáhne automatická závlaha " Se zvyšujícím se počtem návštěvníků, zvažuje Bledge tento rok zimní výsev, aby tak prodloužil sezónu.

„Všimli jsme si, že když jsme seli osivo Barenbrug v zimě, měli jsme následující jaro fantastické výsledky - jen o trochu později," říká. "Osivo zapravené do půdy v zimě nenaklíčí, ale nastartuje vegetaci, když to potřebujeme."

"To má několik pozitiv. Pozdní setí nám dovoluje využít hřiště na turnaje v říjnu a listopadu bez přerušení, což znamená, že členové mohou hrát déle, aniž bychom je nějak omezovali. V dlouhodobém měřítku klub vydělává peníze v delším časovém období, takže je to vítězství pro všechny!"

Royal Cinque Ports v Kentu

Royal Cinque Ports v Kentu

Comment

Komentáře (0)