• +420 541 232 700 |
  • Lelekovice 866, 664 31 |
  • Otevírací doba: Pondělí-Pátek 8.00-16.00
EN CS

Jak úspěšně bojovat s lipnicí roční

Bojujte s lipnicí luční

Lipnice luční: noční můra greenkeeperů a správců polí. Lípnice luční (Poa annua) je jedním z nejběžnějších druhů trav, ale také jedním z nejslabších. Jedná se o jednoletý, někdy dvouletý travní druh a v některých případech dokonce o vytrvalý luční trávu (Poa) s produkcí semene až osmkrát ročně. Toto je zásadní a mnohdy jediný mechanismus přežití tohoto druhu. Rostlina má pouze krátké kořeny, žádnou toleranci, je náchylná k chorobám a má nízkou zimní a letní odolnost. Přísevem a vhodným výběrem travních směsí pro tyto dosevy můžete s tímto slabým druhem bojovat!

Jak se pozná jednoletá luční tráva?

Lipnice luční je obvykle snadno identifikovatelná. Nejmladší listy se objevují ve složeném tvaru. List nemá na bázi ouška a nežebernatý list je na spodní straně matný a často světle zelené barvy. Tento barevný rozdíl je jasně viditelný na sportovním hřišti. Poa annua má také dlouhý a mléčně bílý jazýček. Na sportovišti  je lipnice roční snadno rozpoznatelná díky bohaté tvorbě semen, protože rostlina kvete po celý rok. Listy jsou nežebernaté, díky čemuž jsou měkké a zvlněné.

3 způsoby, jak bojovat s roční luční trávou

1. Časné rašení silných trav

Lipnice roční tráva klíčí již při teplotě půdy 7 až 8°C. Když jsou travnaté plochyépo zimě holá, je často první rostlinou, která se objeví, většina travních směsí klíčí až při vyšších teplotách. To znamená, že holá místa se rychle zaplní a trávníky se opět zazelenají. I když je to lepší než nic, tato výhoda nepřevažuje nad nevýhodami. Lipnice roční může být účinně regulována pomocí technologie SOS ® společnosti Barenbrug . SOS ® klíčí již při cca 4°C, zatímco normální jílek vytrvalý potřebuje teplotu minimálně 7 až 8°C. Když tráva SOS ® odolná proti zátěži zaplní holá místa, nezbývá dostatek místa pro růst lipnice roční.

2. Rychlejší zotavení díky silným a odnožujícím travám

Mimo jiné díky mělkým kořenům je tolerance k zátěži lipnice luční střední až nízká. V důsledku toho se tato tráva snadno vykopne. Výsledkem toho je, že vzniká mnoho holých míst, což výrazně snižuje kvalitu fotbalovéh nebo golfového hřiště. Pokud tato holá místa nejsou znovu pokryta silnými travinami, Poa annua se rychle objeví a zaplní je, protože vždy existují místa, kde  její osivo vyklíčí.

Nejjednodušším způsobem kontroly lipnice roční během vegetačního období je použití technologie trávníku, která umožňuje, aby se trávník využil vlastní regenerační schopnost. Standardní jílek vytrvalý je trsnatá rostlina bez schopnosti odnožovat a tím obnovit holá místa. lipnice luční (Poa pratensis) má sice schopnost tvořit odnože a často se používá pro výše uvedené účely, ale tato rostlina se zotavuje velmi pomalu, a proto se lipnici roční nevyrovná.

Nejrychlejším řešením obnovy holých míst je použití tzv. odnožujícího jílku vytrvalého RPR. V roce 2012 Barenbrug vyvinul travní technologii RPR ® (Regenerující jílek vytrvalý) a dodnes na sportovním trhu není žádná jiná směs, která by klíčila při nízkých teplotách a tak rychle regenerovala. S každým semenem RPR ® může v budoucnu vzniknout více než deset nových rostlin, které přispívají k opravě holých míst. Normální jílek vytrvalý produkuje pouze jednu rostlinu s jedním semenem, takže je v tomto případě to k ničemu!

3. Bojujte s jednoletou lučinou v extrémních podmínkách
Neústupné sucho a horko, vysoký tlak nemocí a dlouhodobě nízké nutriční hodnoty jsou faktory, které mohou být pro váš trávník fatální a mohou greenkeeperům a správcům polí způsobit bolení hlavy. Resilient Blue ® , nedávno představená travní technologie společnosti Barenbrug, je řešením všech výše uvedených problémů. Na rozdíl od lučních trav s měkkými stonky si za těchto podmínek zachovává Resilient Blue ® „chladnou hlavu“ a snáší velké množství stresových faktorů. Tím, že se zotaví přesně ve správný čas, se Resilient Blue ® brání a znovu se vytvoří plný trávník. Díky tomu je Resilient Blue ® jedinečným řešením pro boj s Poa annua.

3. Bojujte s lipnicí roční v extrémních podmínkách

Neústupné sucho a horko, vysoký tlak nemocí a dlouhodobě nízké nutriční hodnoty jsou faktory, které mohou být pro váš trávník fatální a mohou greenkeeperům a správcům hřišť způsobit velké starosti. Resilient Blue ® , nedávno představená travní technologie společnosti Barenbrug, je řešením všech výše uvedených problémů. Na rozdíl od llipnice luční si i za těchto podmínek zachovává Resilient Blue ® „chladnou hlavu“ a snáší velké množství stresových faktorů. Tím, že se zotaví přesně ve správný čas, se Resilient Blue ® brání a znovu se vytvoří plný trávník. Díky tomu je Resilient Blue ® jedinečným řešením pro boj s Poa annua.

SOS

RPR

Reslient Blue