• +420 541 232 700 |
  • Lelekovice 866, 664 31 |
  • Otevírací doba: Pondělí-Pátek 8.00-16.00
EN CS

Nový produkt společnosti Pireco Buxus Vital dokáže ochránit vaše rostliny

Nový produkt společnosti Pireco Buxus Vital dokáže ochránit vaše rostliny 

V letech 2018 a 2019 prováděla firma Pireco různé testy svého nového produktu na výživu a ochranu rostlin nazvaného Buxus Vital. Tento produkt, jako všechny ostatní od společnosti Pireco je založen na bázi výtažků z různých rostlin a bylin a slouží především v prevenci, výživě a ochraně rostlin rodu Buxus. 
První část testů proběhla v období od 17.5.2018 do 28.9.2018 ve spolupráci s Landwirtschaftskammer  Niedersachsen (Německo) v oblasti Bad Zwischennahn. Testy proběhly na několika kultivarech rodu Buxus (B. sempervirens Blauer Heinz-velmi náchylný, B. sempervirens Arborescens-středně náchylný, B. microphylla Faulkner-méně náchylný) vysazených jako mladé rostliny 28.4.2018. Testováno bylo napadení Cylindrocladiem buxola, který působí velké škody na dřevě kmenů těchto rostlin. V současnosti je tento patogen též nazýván Calonectria pseudonaviculata  nebo Calonectria henricotiae. Již od roku 2004 se tento patogen prokazatelně vyskytuje v půdě této oblasti ve velkém množství. Poté co byla zvolena vhodná metodika aplikací a preventivní režim byly rostliny rozděleny do tří opakování (ošetřené Buxus Vital, ošetřené standardními fungicidy a neošetřené). Po pěti měsících experiment prokázal minimální napadení rostlin ošetřenými biologickým produktem firmy Pireco Buxus Vital. Vše bylo shrnuto v závěrečné zprávě LWK Niedersachsen (tuto zprávu v angličtině včetně fotodokumentace najdete níže).

Druhá část testů probíhala přímo v areálu firmy v holandském Lelystadu v období duben až září 2019. Sledována byla odolnost rostlin po preventivních aplikacích produktu Buxus Vital vůči napadení  některými druhy hmyzu (především zavíječ zimostrázový-Cydalima perspectalis). Byly provedeny tři aplikace produktu Buxus Vital v dávce 100ml produktu na 5l vody na 10m plotu a to v obdobích duben, květen a září. Výsledkem byla fotodokumentace (viz níže), ze které jasně vyplývá diametrální rozdíl v napadení zavíječem mezi ošetřenou a neošetřenou částí plotu.     

Tyto testy více než prokazatelně ukázaly, že Buxus Vital může být výrazným pomocníkem v prevenci před napadením jak Cylindrocladiem buxola, tak i zavíječem zimostrázovým.     
 

Nový produkt společnosti Pireco Buxus Vital dokáže ochránit vaše rostliny

Nový produkt společnosti Pireco Buxus Vital dokáže ochránit vaše rostliny